1391/01/2  12:22    ویرایش: - -

جوش صورت یا آکنه یکی از بزرگترین مشکلاتی است که نوجوانان را گرفتار می کند و متأسفانه درست زمانی به سراغ آنها می آید که بیش از هر وقت دیگر ، نگران زیبایی وضع ظاهر خود هستند. آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوست است که بیشتر در دوران نوجوانی مزاحمت ایجاد می کند، اما گاهی به طور متناوب در سراسر زندگی بارها و بارها فرد را گرفتار می کند. آکنه در دختران در سنین پایین تری نسبت به پسران بروز می کند ، ولی در پسران معمولاً تظاهرات بسیار شدیدتری دارد. به طور کلی علایم و نشانه های آکنه در افراد مختلف متفاوت است و می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

 

آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوست است که بیشتر در دوران نوجوانی مزاحمت ایجاد می کند، اما گاهی به طور متناوب در سراسر زندگی بارها و بارها فرد را گرفتار می کند. اگر والدین یا اقوام نزدیک شما در دوره ای از زندگی خود دچار نوع شدید آکنه شده باشند به شما توصیه می کنیم که بیشتر مراقب پوست خود باشید، چون در آن صورت احتمال اختلال شدید پوستی  در شما از بقیه بیشتر خواهد بود. آکنه اغلب به صورت نقاط سرسیاه، نقاط سرسفید و جوش های چرکی بروز می کند. غدد چربی در تمام سطوح پوست شما به غیر از کف پا و دست وجود دارد. اما بیشترین تراکم آنها در صورت، سینه، پشت و شانه هاست.

 

کار این غدد، ترشح چربی است. چربی تولید شده توسط مجاری چربی به سطح پوست راه یافته و به طور طبیعی روی پوست را می پوشاند. در دوران نوجوانی به علت تغییرات ناگهانی که در سطح هورمون های جنسی رخ می دهد، غدد چربی تحریک می شوند و چربی بیش از حد تولید می کنند. این چربی زیادی ، مجاری انتقال چربی را مسدود می کند و به این ترتیب جوش های سرسیاه تولید می شوند. وقتی که چربی باقیمانده و لایه های مرده پوست نتوانند به بیرون پوست راه یابند، توسط باکتری هایی که به طور طبیعی در غده وجود دارند، عفونی می شوند و جوش های سرسفید را ایجاد می کنند.

 

چربی که از غدد چربی موجود در پوست ترشح می شود، گاهی منفذ پوست را مسدود می کند و با تاثیر باکتری ها بر روی آن، عفونی شده و باعث ایجاد جوش می شود. گاهی نیز چربی ترشح شده فضای اطراف فولیکول مو را اشغال می کند. در نتیجه مو نمی تواند از پوست خارج شود و باکتری های موجود در پوست داخل منافذ مسدود شده و آن جا ایجاد عفونت و التهاب و جوش های چرکی می کند. در آکنه شدید ممکن است کیست و آبسه هم دیده شود. کیست تورمی بزرگتر، سفت تر و عمیق تر از جوش معمولی است و در اغلب موارد خطرناک است.

 

بعضی از کیست ها تا زیر سطح پوست انتشار می یابند و پاره می شوند و به این طریق عفونت را در زیر پوست منتشر می کنند. جای این جوش ها معمولاً روی پوست باقی می ماند. آبسه یک ناحیه عفونی متورم ، ملتهب وبسیار دردناک است که حاوی چرک فراوان است.

 

آیا تغذیه در ایجاد آکنه تأثیری دارد؟

 

"آیا تغذیه در ایجاد آکنه تأثیری دارد؟" شاید این شایع ترین سؤالی باشد که یک متخصص پوست از بیمار خود می شنود.

 

"با این همه جوش چرا شکلات می خوری؟" شاید این هم شایع ترین گوشزدی باشد که افراد مبتلا به آکنه از دیگران می شنوند. واقعیت این است که نقش رژیم غذایی در ایجاد یا تشدید آکنه هنوز به اثبات نرسیده است .

 

گرچه گزارش هایی نیز موجود است که خوردن مداوم غذاهای خیلی چرب، شیرینی زیاد، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو ، بادام ، فندق، خرمالو ، موز ، پسته، تخمه، چیپس، پفک، نوشابه ، نارگیل، تخم مرغ  و به تعبیری، همه آنچه که در قنادی و بقالی یافت می شود، در بروز و تشدید آکنه مؤثر است. اگر از دست این جوش ها به ستوه آمده اید، برای احتیاط مواد غذایی بالا را نخورید و به جای آنها، از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید. استفاده از اسفناج، هویج ، شاهی و گوجه فرنگی  را به شما توصیه می کنیم. سعی کنید خوردن چای  و ادویه جات  را بسیار محدود کنید.

 

برای بهبود آکنه ، به مقدار فراوان میوه و سبزی مصرف کنید و از مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ شده پرهیز کنید.

 

عامل مهم دیگری که اثر آن در تشدید آکنه به اثبات رسیده، تماس های شغلی است. آکنه در کسانی که به علت شغلشان با روغن های حیوانی و یا معدنی تماس دارند و یا در معرض هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد هستند، با شدت بیشتری بروز می کند. افرادی که شغل های پر  استرس دارند یا این که اصولاً از نظر تیپ شخصیتی مضطرب محسوب می شوند، معمولاً دچار آکنه های شدید می شوند. اگر خود  استرس  عامل این تشدید نباشد، حداقل این است که افراد مضطرب معمولاً بیش از حد صورت خود را دست کاری می کنند و این امر خود باعث تشدید این بیماری می شود.

 

از دیگر عوامل مؤثر ، استفاده از لوازم آرایشی، اختلال غدد درون ریز، تعریق زیاد ، برخی داروها مانند کورتیزول، هورمون های مردانه، قرص های ضد بارداری، لیتیوم و باربیتورات ها را می توان نام برد.

 

شاید بتوان گفت که قسمت خیلی ها این طور مقرر شده که در سنین نوجوانی گرفتار این معضل پوستی شوند (منظورم نقش ژنتیک است).


   


نظرات()  
1390/12/29  12:23    ویرایش: - -

نور خورشید برای سنتز ویتامینD  در بدن انسان ضروری است؛ اما کودکان به لحاظ نیاز بیشتر به این ویتامین برای رشد استخوان ها و دندان ها در اثر کمبود آفتاب ، بیشتر مشکل پیدا می کنند. پس ضرورت دارد طی هفته به طور متناوب در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند؛ البته باید توجه داشت که به دلیل لطافت زیاد پوست بچه ها، ممکن است آفتاب در آنها حساسیت شدید به وجود آورد. از طرفی کودکان در مقایسه با بزرگسالان مدت طولانی تری را در هوای آزاد می گذرانند و به طور معمول ، طی یک سال ، سه برابر آنان اشعه ماورای بنفش خورشید را دریافت می کنند. بنابراین ، بچه ها در برابر پرتوهای مضر خورشید نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

 

نکته دیگر این که پرتوهای خورشید اثرات تجمعی دارند و در صورت تابش زیاد ممکن است در سنین بسیار پایین ، خصوصیات ژنتیکی فرد آسیب پذیر شود و زمینه بروز سرطان پوست فراهم آید. از سوی دیگر، در بعضی کودکان به طور ارثی ، رنگدانه پوست کم است یا اصلاً وجود ندارد. این گروه از کودکان حساسیت بسیار شدیدی به اشعه ماورای بنفش خورشید دارند و باید از همان دوران کودکی نکات لازم برای جلوگیری از ایجاد سرطان پوست در آنان رعایت شود.

 

 

کلاه و پوشش مناسب

 

بهترین و کم هزینه ترین محافظ

کلاه و پوشش مناسب ، پوست آسیب پذیر کودک را در برابر آفتاب سوزان محافظت می کند. لباس کودک به خصوص در روزهای طولانی تابستان باید متناسب باشد. اگر دست ها ، پاها، گردن و سینه کودک به طور کامل پوشانده شود، ضمناً رنگ لباس روشن باشد، مقدار جذب اشعه خورشید و نیز عوارض آن بسیار کاهش می یابد. به علاوه ، توصیه می شود در ساعاتی از روز ( 10 صبح تا 5 بعدازظهر ) که هوا گرم تر است و پرتوهای خورشید عمودی تر می تابند، کودکان در منزل بازی و فعالیت داشته باشند.

 

عینک آفتابی برای کودک

 

استفاده از عینک آفتابی طبی- با نظر چشم پزشک – برای محافظت چشم ها و همچنین گونه ها در برابر آفتاب توصیه می شود. عینک های غیر استاندارد با شیشه های تیره که اغلب کودکان به عنوان اسباب بازی از آنها استفاده می کنند، به هیچ وجه مناسب نیستند. چنان که ممکن است در نتیجه بزرگ شدن مردمک ( به علت تیرگی شیشه عینک ) و نبود لایه شیمیایی مخصوص روی شیشه ، اشعه مضر خورشید به شبکیه چشم ضرر جدی وارد کند. کودکانی که رنگدانه ی پوست آنها کم است یا عیب انکساری چشم دارند،حتماً باید با نظر پزشک از عینک مناسب استفاده کنند. عینک هایی که قاب فلزی دارند برای کودکان توصیه نمی شود.

 

شرایط محیطی و استفاده از کرم ضدآفتاب

 

پوست حساس کودکان در ارتفاعات ، بیشتر در معرض آسیب است ؛ و بایستی از کرم های ضدآفتاب مخصوص کودکان – که فاقد مواد حساسیت زا و عطری اند – استفاده کرد و به طور مرتب قسمت های در معرض آفتاب را با آنها پوشاند. حتی در هوای ابری بایستی اقدامات محافظتی چشم و پوست انجام شود؛ زیرا زمین خود منعکس کننده پرتوهای مضر خورشید است. به علاوه ، وزش باد نفوذ اشعه خورشید به پوست را افزایش می دهد؛ بنابراین باید در این شرایط دقت بیشتری شود.

 

یک تذکر ! بسیاری از داروهای خوراکی یا تزریقی حساسیت پوست کودک به نور خورشید را بیشتر می کنند؛ برای مثال ، بعضی داروهای اعصاب و نیز آنتی هیستامین ها ؛ بنابراین مطالعه بروشور هر دارو و توجه به توصیه های پزشک در این زمینه برای حفاظت پوست کودک بسیار مؤثر است.

 

به طور کلی بایستی از مصرف عطر و ادوکلن برای کودکان پرهیز کرد؛ به خصوص زمان هایی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند.


   


نظرات()  
1390/12/28  20:15    ویرایش: - -یادم باشد که زیبایی های کوچک را دوست بدارم حتی اگر در میان زشتی های بزرگ باشند
یادم باشد که دیگران را دوست بدارم آن گونه که هستند ، نه آن گونه که می خواهم باشند
یادم باشد که هرگز خود را از دریچه نگاه دیگران ننگرم
که من اگر خود با خویشتن آشتی نکنم هیچ شخصی نمی تواند مرا با خود آشتی دهد
یادم باشد که خودم با خودم مهربان باشم
چرا که شخصی که با خود مهربان نیست نمی تواند با دیگران مهربان باشد. 
عمری با حسرت و انده زیستن نه برای خود فایده ای دارد و نه برای دیگران
باید اوج گرفت تا بتوانیم آن چه را که آموخته ایم با دیگران نیز قسمت کنیم
.
لحظات از آن توست؛ آبی، سبز، سرخ، سیاه، سفید،... رنگهایی را که بایسته است بر آنها بزن
روزهایتان رنگارنگ
.
سال نو مبارک

نوروز یک هزاروسیصدوهشتادوهشت

درشکفتن جشن نوروز برایتان در همه ی سال سر سبزی جاودان وشادی ،اندیشه ای پویا و آزادی و برخورداری از همه نعمتهای خدادادی آرزومندم
   


نظرات()  
1390/12/27  12:23    ویرایش: - -

پیری‌ پوست‌ معمولاً به‌ علت‌ گذر زمان‌ و افزایش‌ سن‌ به‌ وجود می‌ آید. البته‌ کمابیش‌ دیده‌ می‌شود که‌ افراد با سن‌ تقویمی‌ مشابه، جوان ‌تر یا پیرتر از دیگری‌ به‌ نظر می‌ رسند. عوامل‌ ارثی‌ در این‌ زمینه‌ نقش‌ مهمی‌ دارند، در عین‌ حال‌ عوامل‌ محیطی‌ را نیز در ایجاد پیری‌ پوست‌ نباید نادیده‌ گرفت. سردسته‌ این‌ عوامل‌ تابش‌ خورشید است. این‌ نوع‌ پیری‌ پوست‌ در قسمت هایی‌ از پوست‌ بدن‌ که‌ بیشتر با عوامل‌ خارجی‌ در تماس ‌اند، بارزتر است. از دیگر عوامل‌ محیطی‌ می ‌توان‌ باد، سرمای‌ شدید، خشکی‌ شدید و آلودگی‌ هوا را نام‌ برد.

 

در این‌ نوشتار به‌ روش های‌ پیشگیری‌ از پیری‌ پوست‌ که‌ در واقع‌ روند این‌ عارضه‌ را کُند می‌کنند اشاره‌ شده‌ است.

 

1.  پرهیز از نور خورشید

 

قرار گرفتن‌ پوست‌ در معرض‌ آفتاب‌  به‌ مدت‌ طولانی، باعث‌ می ‌شود الیاف‌ الاستین‌(ELASTINE) پوست‌ تخریب‌ شود، لکه‌های‌ قهوه‌ای‌ رنگ‌ در آن‌ به‌ وجود آید و در نهایت‌ احتمال‌ بروز انواع‌ بدخیمی‌ در پوست‌ افزایش‌ یابد. بهترین‌ راه‌ پرهیز از نور خورشید استفاده‌ از لباس های‌ نخی‌ روشن، کلاه‌ لبه‌ دار و عینک‌ آفتابی‌ است. عینک‌ آفتابی‌ علاوه‌ بر محافظت‌ از چشم ها موجب‌ می‌ شود که‌ جمع‌ شدن‌ غیرارادی‌ چشم ها در پی‌ تماس‌ با نور شدید حذف‌ شود و در نتیجه‌ از ایجاد و عمیق ‌شدن‌ چین‌ و چروک های‌ پنجه‌ غازی‌ در طرفین‌ چشم‌ جلوگیری‌ گردد. استفاده‌ از ضدآفتاب های‌ مناسب‌ نیز آسیب‌ آفتاب‌ را به‌ حداقل‌ می ‌رساند.

کم‌ کردن‌ حالات‌ چهره‌ به ‌خصوص‌ موقع‌ صحبت‌ کردن، خشم‌ و خندیدن‌ موجب‌ می ‌شود که‌ چین‌ و چروک‌ ناشی‌ از حرکات‌ عضلات‌ صورت‌ کم‌ شود.

 

2.  پرهیز از سیگار کشیدن

 

سیگار علاوه‌ بر وارد آوردن‌ آسیب های‌ جبران ‌ناپذیر به‌ ریه، قلب، مغز و سایر اعضای‌ بدن‌، به‌ پوست‌ نیز صدمه‌ می‌زند. نیکوتین‌ موجود در سیگار با ایجاد انقباض‌ در عروق‌ پوست، تغذیه‌ پوست را مختل‌ می ‌کند. تماس‌ مستقیم‌ پوست‌ با مواد سمی‌ موجود در سیگار هم‌ به‌ این‌ عضو آسیب‌ می‌ رساند. به‌ علاوه، عبور و جذب‌ این‌ مواد از خلال‌ پوست‌ به‌ الیاف‌ کلاژن‌ و الاستین‌ که‌ شادابی‌ و قوام‌ خوب‌ پوست‌ را تضمین‌ می‌ کنند، لطمه‌ می‌ زند؛ همچنین‌ قرار داشتن‌ در معرض‌ دود سیگار باعث‌ تحریک‌ چشم ها و جمع ‌شدن‌ غیرارادی‌ آنها می ‌شود. این‌ عمل‌ بروز چین‌ و چروک های‌ پنجه‌ غازی‌ در طرفین‌ چشم ها را تشدید می ‌کند.

 

تمام‌ این‌ تغییرات‌ باعث‌ می ‌شود فرد سیگاری‌ چهره‌ای‌ رنگ ‌پریده‌ یا به‌ رنگ‌ زرد متمایل‌ به‌ خاکستری‌ داشته‌ باشد و چین‌ و چروک های‌ عمیق‌ در اطراف‌ دهان‌ و چشم‌ وی‌ به‌ وجود آید. دندان ها و ناخن‌ انگشتان‌ این‌ افراد هم‌ به‌ رنگ‌ زرد تیره‌ در می‌ آید. به‌ علاوه، روندهای‌ ترمیمی‌ پوست‌ به‌ خصوص‌ پس‌ از اعمال‌ جراحی ‌ای‌ مثل‌ پیلینگ‌ (لایه ‌برداری‌ شیمیایی (PEELING / و فیس‌ لیفت‌ (FACE LIFT) در اشخاص‌ سیگاری‌ بسیار کند است. به‌ همین‌ دلیل‌ این‌ گونه‌ اقدامات‌ درمانی‌ برای‌ رفع‌ چین‌ و چروک‌ صورت‌  در این‌ افراد عوارض‌ بسیار زیادی‌ دارد. در سال‌ 1992در ژورنال‌ اپیدمیولوژی‌ آمریکا سؤالی‌ مطرح‌ شد مبنی‌ بر این که‌ آیا سیگار کشیدن‌ باعث‌ می‌ شود فرد سیگاری‌ زشت‌ و پیر به‌ نظر برسد؟ در نهایت‌ پاسخ‌ این‌ بود: بله!

 

3. پرهیز از کشش های غیر ضروری در پوست

 

نتیجهِ وارد آوردن‌ کشش‌ زیاد به‌ پوست‌ به‌ خصوص‌ اگر تدریجی‌ و مکرر باشد این‌ است‌ که‌ سطح‌ آن‌ گسترش‌ می ‌یابد و پوست‌ اضافه‌ به‌ صورت‌ شل، آویزان‌ و چین‌ خورده‌ درخواهد آمد. از حرکات‌ و حالات‌ اغراق ‌شدهِ صورت‌ باید پرهیز کرد. ورزش ‌دادن‌ شدید عضلات‌ چهره‌ ممکن‌ است‌ با ایجاد کشش‌ غیرضروری‌ باعث‌ کشیدگی‌ و گسترش‌ سطح‌ پوست‌ شود. در واقع شاید این‌ فقط‌ یک‌ افسانه‌ باشد که‌ این‌ نوع‌ورزش ‌دادن‌ پوست‌ صورت‌ مفید است.

 

عین‌ این‌ مطلب‌ در مورد تغییرات‌ ناگهانی‌ وزن‌ صادق‌ است. افزایش‌ شدید وزن‌ با تجمع‌ مقدار زیادی‌ چربی‌ در زیر پوست‌ همراه‌ است. این‌ مسئله‌ به ‌نوبه‌ خود باعث‌ کشیدگی‌ پوست‌ روی‌ یک‌ لایه‌ ضخیم‌ چربی‌ زیر پوستی‌ می‌ شود. با کاهش‌ ناگهانی‌ وزن، پوستی‌ که‌ قبلاً کشیده‌ شده‌ بود، شل‌ و آویزان‌ و دچار چین‌ و چروک‌ می ‌گردد. بنابراین‌ تعادل‌ در رژیم‌ غذایی‌ را باید رعایت‌ کرد تا از تغییرات‌ ناگهانی‌ وزن‌ جلوگیری‌ شود. با همین‌ منطق، خوابیدن‌ مداوم‌ روی‌ یک‌ طرف‌ چهره‌ باعث‌ کشیدگی‌ پوست‌ آن‌ سمت‌ از صورت‌ می‌ شود.

 

روش‌ زندگی‌ بایستی‌ هم‌ سلامت‌ جسمی‌ و هم‌ سلامت‌ روانی‌ فرد را تضمین‌ کند.

 

برای‌ تأمین‌ سلامت‌ جسمی‌ رعایت‌ این‌ نکات‌ ضروری‌ است:

 

الف) فعالیت‌ فیزیکی‌ و ورزشی‌ مناسب؛

که‌ باعث‌ می ‌شود جریان‌ خون‌ اندام های‌ مختلف ، به‌ ویژه‌ پوست‌ افزایش‌ یابد. بعد از یک‌ ورزش‌ مناسب‌ ، رنگ‌ پوست‌ برافروخته‌ می ‌شود. این‌ خون رسانی‌ مناسب‌ در درازمدت‌ به‌ ساختار بهتر پوست‌ کمک‌ می ‌کند.

 

ب) داشتن‌ برنامه‌ منظم‌ خواب؛

همه‌ ما بعد از یک‌ شب‌ بی ‌خوابی، رنگ‌ پریدگی، چشمان‌ قرمز و تیرگی‌ دور چشمان‌ را تجربه‌ کرده‌ایم. از تکرار بی ‌خوابی های‌ شبانه‌ بایستی‌ پرهیز کرد، زیرا به‌ ساختار پوست‌ آسیب‌ می‌ رساند.

 

قرار داشتن‌ در معرض‌ دود سیگار باعث‌ تحریک‌ چشم ها و جمع ‌شدن‌ غیرارادی‌ آنها می ‌شود. این‌ عمل‌ بروز چین‌ و چروک های‌ پنجه‌ غازی‌ در طرفین‌ چشم ها را تشدید می ‌کند. تمام‌ این‌ تغییرات‌ باعث‌ می ‌شود فرد سیگاری‌ چهره‌ای‌ رنگ ‌پریده‌ یا به‌ رنگ‌ زرد متمایل‌ به‌ خاکستری‌ داشته‌ باشد و چین‌ و چروک های‌ عمیق‌ در اطراف‌ دهان‌ و چشم‌ وی‌ به‌ وجود آید.

 

 ج) رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و سالم؛

 

 این‌ گونه‌ رژیم‌ غذایی‌ در درجه‌ اول‌ از تغییرات‌ ناگهانی‌ وزن‌ جلوگیری‌ می ‌کند و در نتیجه‌ مانع‌ از به‌ وجود آمدن‌ پوست‌ شل، چروکیده‌ و آویزان‌ می ‌شود. رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و سالم‌ همچنین‌ از کمبودهای‌ تغذیه ‌ای‌ مختلف‌ کمبود ویتامین های‌، ، و E   و نیز آهن، روی، پروتئین‌  و اسیدهای‌ چرب‌ ضروری‌ جلوگیری‌ می ‌کند. ویتامین های‌ C ، E و بتاکاروتن ها به‌ عنوان‌ آنتی ‌اکسیدان، نقش‌ ویژه‌ای‌ در جذب‌ رادیکال های‌ آزاد اکسیژن‌ دارند. رادیکال های‌ آزاد اکسیژن‌ در جریان‌ فعل‌ و انفعالات‌ شیمیایی‌ بدن‌ به‌ منظور پاسخ‌ دادن‌ به‌ آسیب های‌ محیطی‌ از جمله‌ پرتوهای‌ خورشید، اشعه‌ ایکس‌ و سیگار به‌ وجود می ‌آیند. این‌ رادیکال های‌ آزاد اگر به‌ غشای‌ سلول های‌ بدن‌ یاDNA هستهِ سلول ها متصل‌ شوند، تغییرات‌ ساختمانی‌ مولکولی‌ به‌ وجود می ‌آورند که‌ در نهایت‌ به‌ پیری‌ زودرس‌ و حتی‌ بدخیمی‌ می ‌انجامند.

 

4.  در پیش گرفتن یک روش سالم زندگی

 

تأمین‌ سلامت‌ روانی‌ نیز از اهمیت‌ خاصی‌ برخوردار است. وضعیت‌ سلامت‌ روانی‌ و عاطفی‌ هر شخص‌ ارتباط‌ مستقیمی‌ با سلامت‌ پوست‌ وی‌ دارد. برای‌ مثال، به‌ دنبال‌ یک‌ استرس‌ روانی، فرد ممکن‌ است‌ تغییراتی‌ را در پوست‌ خود به‌ صورت‌ رنگ ‌پریدگی‌ یا برافروختگی‌ احساس‌ کند. دیده‌ شده‌ است‌ که‌ در جریان‌ ترس‌ و اضطراب‌ درجه‌ حرارت‌ نوک‌ انگشتان‌ پایین‌ می‌آید. اگر اضطراب‌ تداوم‌ یابد، به‌ پوست‌ نوک‌ انگشتان‌ دست‌ آسیب‌ می‌ رسد. به‌ علاوه، بسیاری‌ از بیماری های‌ پوستی‌ با یک‌ استرس‌ روانی‌ شدت‌ می‌یابند؛ از جمله‌  آکنه‌ (جوش‌ غرور جوانی) ، اگزما و پسوریازیس‌.(PSORIASIS) همچنین‌ خطوط‌ پوست‌ صورت‌ در افراد افسرده‌ که‌ ناشی‌ از انقباض‌ عضلات‌ صورت‌ است، برای‌ مدت های‌ طولانی‌ در وضعیت‌ افسردگی‌ تثبیت‌ می‌شود.

 

5. تغییر عادات نادرست

 

خوابیدن‌ به‌ روی‌ صورت‌ می‌ تواند باعث‌ کشیدگی‌ پوست‌ شود. کم‌ کردن‌ حالات‌ چهره‌ به ‌خصوص‌ موقع‌ صحبت‌ کردن، خشم‌ و خندیدن‌ موجب‌ می ‌شود که‌ چین‌ و چروک‌ ناشی‌ از حرکات‌ عضلات‌ صورت‌ کم‌ شود.


   


نظرات()  
1390/12/25  12:23    ویرایش: - -

یکی از شکایات شایع افراد و به خصوص خانم‌ها، بروز خشکی، زبری و ترک‌های پوستی به ‌خصوص در ناحیه کف پا، زانو، آرنج و غیره است که این ضایعات به دو دسته فیزیولوژیک (طبیعی) و پاتولوژیک (ناشی از بیماری‌های پوست) طبقه‌بندی می ‌شوند. در اینجا به توضیح دلایل فیزیولوژیک ایجاد ترک‌های پوستی می‌پردازیم.

 

عوامل متعددی می ‌تواند سبب ایجاد خشکی و زبری و ترک پوست شود. بر اساس تحقیقات، میزان آب در لایه شاخی پوست، اگر به کمتر از 10 درصد برسد، این طبقه خشک و شکننده می ‌شود. حدود 10 تا 20 درصد آب لازم است تا نرمی و انعطاف طبقه شاخی تأمین شود. چربی‌ها به تنهایی و به طور مستقیم قادر به تأمین انعطاف پوست نبوده و فقط به طور غیر مستقیم می ‌توانند از تبخیر آب پوست جلوگیری کنند. لایه حاصله از چربی‌ها در سطح پوست، با ممانعت از تبخیر آب پوستی، سبب‌ جمع شدن آب در طبقه شاخی و هیدراتاسیون این طبقه می ‌شود.

 

عوامل موثر در تبخیر آب از لایه بیرونی پوست

 

1) عوامل عضوی: کف دست‌ها و پاها که بیشترین میزان دفع آب مربوط به این نقاط است. در مرحله بعدی پیشانی، گردن، گونه‌ها ، پشت دست‌ها و بقیه نقاط بدن در رده پایین‌تر قرار می‌ گیرند.

 

2)  عوامل محیطی: هر قدر رطوبت نسبی محیط افزایش یابد، میزان دفع آب کاهش می ‌یابد. بالا رفتن درجه حرارت محیط و در نتیجه درجه حرارت پوست، سبب افزایش میزان دفع آب می ‌شود. علاوه بر درجه حرارت و رطوبت نسبی محیط، جریان هوا و باد نیز عامل مساعدی در بالا رفتن دفع آب است.

 

3) حالت پوست: میزان دفع آب در پوست‌های سالم و طبیعی مشابه با پوست بیمار نیست. برخی از بیماری‌های پوستی سبب از بین رفتن قدرت نگهداری پوست نسبت به آب می ‌‌شود.

 

4) سن و جنس: همراه بالا رفتن سن، توانایی تجدید و تشکیل چربی‌های سطح پوست کاهش یافته و پوست خشک تر می ‌شود. از ‌نظر تأثیر جنس، چنین به نظر می رسد که میزان دفع آب در زنان کمتر از مردان است.

 

نتایج تحقیقات

 

تحقیقات متعدد ثابت کرده است که ترکیباتی مانند اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی اوره و یون‌های معدنی عامل اصلی در نگهداری آب است که از نظر کمی، حدود 25 درصد وزن طبقه شاخی را آب تشکیل می ‌دهد.

 

عوامل متعددی می ‌تواند موجب خشکی پوست و به هم خوردن تعادل طبیعی آن شوند. بی ‌توجهی به بهداشت و نظافت پوست، استفاده طولانی مدت از کفش‌های نامناسب ، تماس مداوم پوست با سطوح خشن و شوینده‌های قلیایی از جمله عواملی هستند که سبب ایجاد خشکی و به دنبال آن ترک پوست می  ‌شوند.

 

هنگام ترک پوست به دلیل خشکی یا اگزما، شکافی در سطح پوست ایجاد می ‌شود که در برخی موارد بسیار دردناک است. ترک کف‌پا را در نتیجه تماس زیاد پوست با محیط و فاکتورهای محیطی و نیز وزن بالای افراد می‌ توان دانست. به این ترتیب که به دلیل وجود فشار بر مناطق خاص کف پا، در مناطقی پوست آسیب می ‌بیند که واکنش پوست به این فشار مداوم، ضخیم‌تر شدن و به دنبال آن، ترک پوست است.

 

چه باید کرد؟

 

فرآورده‌های متعددی برای جلوگیری و درمان ترک‌های پوستی وجود دارند. اگر لایه‌ای از فرآورده ضدترک که در سطح پوست مالیده شود، نسبت به عبور آب مقاوم باشد، سرعت تبخیر آب از سطح پوست و به خصوص دفع آب کاهش می ‌یابد. پوشانیدن سطح پوست به وسیله فرآورده ضدترک، سبب می ‌شود بخار آب نتواند از سطح پوست تبخیر شده و در طبقه شاخی جمع شود.

 

با توجه به این نکته که زمان تجدید حیات لایه شاخی پوست انسان در حدود دو هفته است، می‌ توان گفت که مصرف محصولات پیشگیری کننده یا درمان کننده ترک‌های پوستی باید مداوم باشد و با یک یا دو بار مصرف نمی ‌توان به نتایج مطلوب رسید.

 

ترکیبات سبوم و ضد ترک ها:

 

موادی که به طور مستقیم از سوی غدد مولد چربی آزاد می شوند، یا از طریق فولیکول‌های مو از غدد مولد چربی به سطح پوست می ‌رسند، "چربی طبیعی پوست" یا "سِبوم(sebum)" نامیده می‌ شوند.

 

لایه چربی که سطح پوست را فرا گرفته است، مخلوطی از سبوم و چربی‌هایی است که از لایه خارجی پوست ناشی می ‌شود. ترکیبات اصلی موجود در سبوم عبارتند از تری‌گلیسیریدها، استرها، موم‌های استریفیه (نظیر کلسترول)، اسکوالن و مقدار اندکی اسیدهای چرب آزاد، بنابراین استفاده از فرآورده‌هایی که در آنها از اجزای تشکیل دهنده سبوم استفاده شده باشد، با توجه به اینکه چربی از دست رفته پوست را تا حدودی تأمین می ‌کنند، برای رفع و پیشگیری ترک‌های پوستی می ‌تواند مؤثر باشد. از طرف دیگر، حضور مواد ضدالتهابی در ترکیب فرآورده‌های ضدترک که تا حدودی قادر به ترمیم پوست باشند نیز می‌ تواند نقش موثری در رفع این عارضه پوستی داشته باشد.

 

سایر مواد بهبود دهنده ی پوست:

 

موادی مانند پیش ساز ویتامین 5‌B نقش بسیار مهم و اساسی در رشد و عملکرد بافت‌های پوست و احیای آن را به عهده دارد. این ویتامین در ترمیم زخم‌ها مؤثر بوده و مقاومت بافت‌های مخاطی پوست را نسبت به انواع عفونت‌ها افزایش می ‌دهد.

 

آلانتوئین که به‌ عنوان یکی از مواد اصلی التیام ‌دهنده پوست شناخته شده است، علاوه بر آثار ضدالتهابی خود، سبب تسریع تکثیر سلول‌های سالم شده و به این ترتیب زمان التیام پوست را کاهش می ‌دهد.

   


نظرات()  
  • کل صفحات:4  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •   

مقالات مهندسی پزشکی ، برق ، الکترونیک ،علوم پایه ، علوم آزمایشگاهی ، پزشکی،روانشناسی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic